• روستاهای هدف گردشگری

  روستای ریاب

       روستاي رياب در 5كيلومتري جنوب غربي گناباد واقع شده است. به لحاظ تاريخي به دوره قاجاريه و صفوي بر مي گردد اين روستا داراي مجموعه اي از خانه هاي قديمي بادگيردار، حوضخانه، قلعه، حمام، مسجد و آب انبار با معماري بسيار زيبا مي باشد و يكي از بافت هاي باقي مانده در شهرستان مي باشد كه ارزش تاريخي خود را حفظ كرده است. روستاي رياب هم اكنون بعنوان يكي از روستاهاي هدف گردشگري در ايران مطرح مي باشد كه تعدادي از آثار آن در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. از سوي ديگر مقبره ابومنصور ريابي از وزراي طغرل موسس دولت سلجوقيان در اين روستا واقع است.     

   

  روستای کلات

       روستای کلات که مکرر در اشعار شاهنامه بخصوص داستان نبرد لشکریان ایران و توران از آن نام برده شده مکانی ییلاقی و کوهپایه‌ای بر حاشیه رشته کوه‌های میان گناباد و فردوس در 24کیلومتری جنوب غربی گناباد می‌باشد. این منطقه در گذشته‌های دور از چنان جایگاهی برخوردار بوده است که توانسته است استطاعت خاستگاه مهم و سرنوشت‌سازی همچون جنگ دوازده‌رخ و حضور شخصیت‌هایی چون پهلوانان شاهنامه را داشته باشد. در 6 کیلومتری کلات خرابه های «ارگ فرود» منسوب به فرود شاهزاده کیانی به چشم می‌خورد. دره‌ای که به کلات منتهی می‌شود دارای مناظر زیبا و آبادی های سرسبزی همچون «زو»، «میمند» و «سدكلات» می‌باشد که همواره پذیرای میهمانان تابستانی است. کلات به دلیل واقع شدن در محل تلاقی راه های گناباد- فردوس- کاخک و آب و هوای مناسب و بافت پلکانی روستا که به ماسوله گناباد معروف است قابلیت تبدیل شدن به منطقه گردشگری را دارد.


   
ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
گناباد- خیابان شهید غفاری- روبروی بانک ملی- خانه شریعت 
Gonabad.chto@chmail.ir  
0517224775 آدرس پورتال قنات قصبه گناباد:   http://www.qasabehqanat.com/

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق