• اماکن زیارتی شهرستان

   بقعه سلطان محمد عابد (ع)


        اين بقعه در 24 كيلومتري جنوب شهر گناباد مشرف بر كاخك بر فراز مدفن سلطان محمد بن موسي الكاظم ايجاد شده است. قرائن تاريخي اين شخصيت را برادر حضرت رضا(ع) معرفي نموده اند. كه بعد شهادت آن حضرت و به قصد مبارزه با مامون با ياران خود وارد خراسان مي شود و سرانجام توسط ماموران عباسي در قصبه كاخك به شهادت مي رسد. بنا بر اقوال گوناگون در اواخر دوره سلجوقي بنايي به اهتمام (امير عبدالله توني) در مزار وي ساخته شد. ساختمان فعلي آرامگاه متعلق به زمان شاه تهماسب صفوي است بقعه سلطان محمد عابد مشتمل بر تالاري وسيع در ميان بنا و در فضاي ديگر در طرفين است. گنبد زيبا و كاشي كاري مزين به قلم شيوه اي عليرضا عباسي نيز بر فراز چهار طاقي مقبره قرار گرفته است اين بنا در زمين لرزه سال 1347 آسيب فراواني ديد اما در سال هاي اخير مجموعه مرمت و ساماندهي شده است.  

  مزار امامزاده احمد بیمرغ (ع)


         بناي آرامگاه شاهزاده سلطان احمد ابن موسي الكاظم(ع‌) در 35 كيلومتري شرق گناباد نزديك به روستاي بيمرغ واقع است. بقعه با طرح و نقشه هشت ضلعي كه گنبد بر فراز آن ايجاد شده در ميان محوطه اي مشجر قرار گرفته است. بر پيرامون ديوار فضاي داخلي بنا كتيبه اي قرآني به چشم مي خورد كه به خط ثلث نگارش يافته است. به درستي روشن نيست اولين بقعه درچه تاريخي بر پا شده اما سنگ قبر موجود در فضاي معماري بنا حاوي تاريخ 1053 هـ .ق حاكي از آن است كه در دوره صفويه و مقارن با اين عصر بقعه اي در اين مكان وجود داشته و مرحوم حاج حسنعلي بيك آن را مرمت كرده است.

  بقعه كمر زيارت


         ارتفاعات موسوم به « كمر زيارت »‌ به عنوان مكان تفرجگاهي و زيارتگاه در 45 كيلومتري شمال گناباد واقع شده است. بر راس يكي از اين بلندي ها بنايي است آجري و جديدالاحداث كه منسوب است به مقبره امامزاده يحيي بن محمد بن موسي بن جعفر. در منتهي اليه جاده متصل به اين ارتفاعات در مكاني كه كوه ها بهم مي رسند با استفاده از سنگ پله هايي را براي دسترسي به هم مكان آرامگاه ايجاد نموده اند. امروزه كمر زيارت استراحتگاه و محل تفريحي زیارتی مناسب براي اهالي گناباد به شمار مي آيد.

  امامزاده یحیی بن موسی الکاظم(ع) محیی آباد


         بقعة این امامزاده در سه کیلومترى شهر کاخک و در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا واقع شده است. زمین زیارتگاه بیش از 5 هکتار است و در صحن آن ساختمان مسکونى جهت خادم و 5 واحد زائرسرا ساخته شده است. در این مکان مقدس و مجاور بقعه متبرکه پارک و فضای سبز جهت استراحت زائران و مسافران با کمک خیرین احداث شده است.

  امامزاده سلطان محمود(ع) خانیک


         بقعة با شکوه و زیبای این امامزاده در دو کیلومتری درّه‌ای در روستاى خانیکِ از بخش مرکزی شهر گناباد واقع شده و چشم انداز آن فوق العاده زیبا و دیدنى و مشهور به « سلطان محمود » است. این امامزاده در منطقه ای ییلاقی و کوهستانی واقع شده است که جاذبه های طبیعی، زائرین و گردشگران زیادی رابه این نقطه فرا می خواند. این بنا به شمارة 5700 و در تاریخ 1380/12/25 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است.

  سلطان احمد جوانمرد(ع) دیسفان   


         بقعة با شکوه این امامزاده در مرکز روستاى دیسفان و در حدود 17 کیلومترى گناباد قرار دارد و نزد اهالی به « سلطان احمد » معروف است. این امامزاده دارای مهمانسرا و در منطقه ای ییلاقی و کوهستانی واقع شده است که جاذبه های طبیعی، زائرین و گردشگران زیادی رابه این نقطه فرا می خواند. این بنا، به شمارة 6666 و در تاریخ 10/10/1381 به ثبت آثار ملّی و تاریخى رسیده است.

  امامزاده ریاب


  سایر بقاع متبرکه
  ·   مزار امامزاده ابراهيم از فرزندان موسي بن جعفر(ع) – آبادي رياب – 7 كيلومتري غرب گناباد
  ·   قدمگاه حضرت علي(ع) (دارالشفاء دلوئي) – روستاي دلويي در 4 كيلومتري شمال شرق گناباد
  ·   مزار پير كله – نوغاب
  ·   مزار شيخ بهلول گنابادي – ابتداي ورودي گناباد

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
گناباد- خیابان شهید غفاری- روبروی بانک ملی- خانه شریعت   
Gonabad.chto@chmail.ir آدرس پورتال قنات قصبه گناباد:   http://www.qasabehqanat.com/
0517224775  
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق