• اماکن زیارتی شهرستان

   بقعه سلطان محمد عابد(ع)

      اين بقعه در 24كيلومتري جنوب شهر گناباد مشرف بر كاخك بر فراز مدفن سلطان محمد بن موسي‌الكاظم ايجاد شده است. قرائن تاريخي اين شخصيت را برادر حضرت رضا(ع) معرفي نموده‌اند. كه بعد شهادت آن حضرت و به قصد مبارزه با مامون با ياران خود وارد خراسان مي شود و سرانجام توسط ماموران عباسي در قصبه كاخك به شهادت مي رسد. بنا بر اقوال گوناگون در اواخر دوره سلجوقي بنايي به اهتمام (امير عبدالله توني) در مزار وي ساخته شد. ساختمان فعلي آرامگاه متعلق به زمان شاه تهماسب صفوي است بقعه سلطان محمد عابد مشتمل بر تالاري وسيع در ميان بنا و در فضاي ديگر در طرفين است. گنبد زيبا و كاشي‌كاري مزين به قلم شيوه اي عليرضا عباسي نيز بر فراز چهار طاقي مقبره قرار گرفته است. اين بنا در زمين‌لرزه سال 1347 آسيب فراواني ديد اما در سال هاي اخير مجموعه مرمت و ساماندهي شده است.  
   

  مزار امامزاده احمد بیمرغ(ع)

       بناي آرامگاه شاهزاده سلطان احمد ابن موسي الكاظم(ع‌) در 35كيلومتري شرق گناباد نزديك به روستاي بيمرغ واقع است. بقعه با طرح و نقشه هشت ضلعي كه گنبد بر فراز آن ايجاد شده در ميان محوطه اي مشجر قرار گرفته‌ است. بر پيرامون ديوار فضاي داخلي بنا كتيبه اي قرآني به چشم مي خورد كه به خط ثلث نگارش يافته است. به درستي روشن نيست اولين بقعه درچه تاريخي بر پا شده اما سنگ قبر موجود در فضاي معماري بنا حاوي تاريخ 1053هـ.ق حاكي از آن است كه در دوره صفويه و مقارن با اين عصر بقعه‌اي در اين مكان وجود داشته و مرحوم حاج حسنعلي بيك آن را مرمت كرده است.

   
   

  بقعه كمر زيارت

      ارتفاعات موسوم به «كمر زيارت»‌ به عنوان مكان تفرجگاهي و زيارتگاه در 45كيلومتري شمال گناباد واقع شده است. بر راس يكي از اين بلندي ها بنايي است آجري و جديدالاحداث كه منسوب است به مقبره امامزاده يحيي بن محمد بن موسي بن جعفر. در منتهي اليه جاده متصل به اين ارتفاعات در مكاني كه كوه ها بهم مي رسند با استفاده از سنگ پله هايي را براي دسترسي به هم مكان آرامگاه ايجاد نموده اند. امروزه كمر زيارت استراحتگاه و محل تفريحي زیارتی مناسب براي اهالي گناباد به شمار مي آيد.   

ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
گناباد- خیابان شهید غفاری- روبروی بانک ملی- خانه شریعت 
Gonabad.chto@chmail.ir  
0517224775 آدرس پورتال قنات قصبه گناباد:   http://www.qasabehqanat.com/

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق