موزه های شهرستان

موزه مردم شناسی و باستان شناسی (مدرسه نجومیه)

     بنای این مدرسه در کوی شرقی شهر گناباد در مجاورت مسجد جامع این شهر واقع است. این مدرسه از یادگارهای معماری اسلامی در دوره صفویه است که نشان‌دهنده ارج و مقام علم و دانش در این شهر در حدود 400 سال قبل است که به دلیل تدریس علم نجوم و افلاک در این مکان به مدرسه نجومیه مشهور است. معماری مدرسه شامل هشتی ورودی، دالان، صحن و حجره های پیرامون است. در حال حاضر فضاهای موجود در مدرسه نجومیه بعنوان موزه مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این موزه 14 غرفه به معرفی مشاغل سنتی، نحوه زندگی و نوع پوشش مردم گناباد می‌پردازد. آهنگری، پارچه‌بافی سنتی، سفالگری، نمدمالی، حفر قنات، عروسی، عصاری (روغن‌گیری) در این موزه به نمایش گذاشته شده است. موزه باستان‌شناسی که در ضلع شرقی این مجموعه قرار دارد دارای آثاری شامل: ظروف و اشیاء فلزی، سکه های قدیمی، فرمان نامه و ... می باشد.

تلفن: 57223775-051


موزه روستایی زعفران

     اولین موزه روستای استان خراسان رضوی و اولین موزه تخصصی زعفران کشور در روستای سنو قرار دارد. در این موزه ابزارها و وسایل قدیمی و نحوه کاشت و برداشت زعفران در دید عموم قرار گرفته است و بازدیدکنندگان می توانند از نزدیک نظاره‌گر مراحل کاشت، داشت و برداشت زعفران با مقیاس طبیعی باشند. این موزه در روستای گردشگر پذیر سنو در بنای یک حمام قدیمی بر جای مانده از دوره صفویه و در محیطی به وسعت ۱۸۰ متر مربع برپاشده است.
تلفن: 57443710-051


موزه حیات وحش:

     این موزه دارای یک سالن بزرگ می باشد که دارای 10 غرفه و دیوراماهایی است که بیش از 8 گونه پستاندار و 29 گونه پرنده آبزی و خشکزی و 3 گونه خزنده جمع‌آوری و در معرض تماشای بازدیدکنندگان قرار گرفته است. در این موزه غرفه‌هایی که نمودار و نمایانگر اکوسیستم‌های متنوع شهرستان می باشد طراحی و بصورت زیبایی به نمایش گذاشته شده‌ است. این موزه در ساختمان اداری محیط زیست گناباد واقع شده است و همه روزه جهت بازدید عموم دایر می باشد.
تلفن: 57259093-051


نمایشگاه آب (آب انبار شريعت)

 اين آب انبار كه معروف به آب انبار حسينيه است مربوط به دوره قاجار مي باشد و توسط فردي خير بنام آقاي شريعت به ميراث فرهنگي و گردشگري واگذار گرديده است. اين آب انبار در حال حاضر بصورت نمايشگاهي از آثار مردم شناسي مرتبط با آب در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است. نورپردازي پلكان و مخرن آن زيبايي خاصي به اين بناي تاريخي داده است از لحاظ معماري و پلان داراي يك مخزن و تعداد چهل پله بوده و مخزن آن در عمق 20 متري قرار دارد.


 


شماره ثبت 0
تاریخ ثبت0/00/00


ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
گناباد- خیابان شهید غفاری- روبروی بانک ملی- خانه شریعت 
Gonabad.chto@chmail.ir  
0517224775 آدرس پورتال قنات قصبه گناباد:   http://www.qasabehqanat.com/

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق