• مناطق ویژه گردشگری

  جستجو بر اساس
  کویر گناباد
  توضیحات :

    یکی از جلوه‌های زیبای طبیعت شهرستان گناباد که همزمان جنگل، رودخانه و کوه را در دل خود جای داده است کویر آن می باشد، نیمی از مساحت گناباد را کویر و بیابان فراگرفته است، در این میان کویر عمرانی و مناطق همجوار با آن با داشتن جذابیت‌های منحصر به فرد همچون رودخانه کال شور، تاغزارها و جنگل‌های دست کاشت، رمل ها و تپه های شنی و گونه‌های منحصربه‌فرد گیاهی و جانوری یکی از مناطق جذاب و مناسب کویرنوردی در استان می باشد.

  سیاه کوه هلالی
  توضیحات :
    منطقه حفاظت شده «هلالی» در جنوب شرق شهرستان بجستان و غرب گناباد با وسعتی قریب به 120000 هکتار قرارگرفته است. منطقه ييلاقي سیاه کوه دارای کوه‌های مرتفع و به هم پیوسته و دره‌های سرسبز و عمیق و چشمه‌سارهای متعدد می‌باشد. از مهم‌ترین گونه‌های جانوری آن می توان به آهو، کل و بز، قوچ و میش، سمور و گربه وحشی اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه نیز شامل زیره سیاه، کاکوتی، رازيانه، درختان بنه، انجیر، تاغ، بادامشک و زرشک می باشد. این منطقه به دلیل آنکه در اقلیم نیمه خشک و بیابانی قرار گرفته است قابلیت های خوبی در جهت جذب گردشگری و مسافران عبوری از این منطقه دارد. بهار این منطقه به لحاظ رویش گل‌های نظیر لاله و شقایق بسیار جذاب و خیره کننده است دامنه های سیاه کوه هلالی و دره نوبهار از جمله مکان‌هایی است که همچون نگینی در حاشیه کویر خودنمایی می کند.
  تک میدان
  توضیحات :
    روستایی کوهستانی و مرتفع در دهستان کاخک است. منطبق بر عرض جغرافیایی 09/34 و طول جغرافیایی 30/58 شرقی است و 2160 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. فاصله آن تا مرکز دهستان حداقل 20 کیلومتر و تا مرکز شهرستان حدود 30 کیلومتر است. در سال 1385 فقط 24 نفر جمعیت داشته و جمعیت آن در سال 1355، 98 نفر بوده است. جمعیت آن به کاشمر، گناباد و تهران و فردوس بیشترین مهاجرت را داشته‌اند. روستای مذکور باغات خوب و اراضی حاصلخیزی دارد. روستایی زیبا و ییلاقی و بسیار خنک است در کنار ارگ فرود واقع شده و جاذبه‌های زیبایی بویژه در تابستان دارد.
  منطقه ييلاقي سنو
  توضیحات :

    يكي از مناطق ييلاقي و خوش آب و هواي گنابا دكه همواره پذيراي مسافران خسته از يك هفته كار و تلاش مي باشد منطقه سرسبز سرآسياب سنو مي باشد. اين منطقه كه در 25 كيلومتري غرب گناباد واقع است در دل خود چشمه معروف سنو را جاي داده است. آنچه كه اين چشمه را منحصر بفرد كرده است آب زياد و با كيفيت آن مي باشد بطوري‌كه طاهر آبشناس گفته است: اين چشمه آب زيادي دارد و اگر گناباد خراب شود يا وسيله باد خواهد بود و يا بوسيله اين چشمه معروفيت اين چشمه به حدي بوده است كه پادشاهاني چون نادرشاه و طغرل و بسياري از كارشناسان داخلي و خارجي را مجذوب خود نموده است. در مسير آب اين چشمه 7 آسياب و يك قلعه وجود دارد كه در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. بعضي از كارشناسان معتقدند آب چشمه سنو از يك درياچه و غار درون كوه‌هاي زرد سرچشمه مي گيرد. غار سنو چيزي شبيه به غار علي صدر همدان و شايد عظيم‌تر از آن باشد كه تاكنون مورد كاوش قرار نگرفته است.

  تك زو
  توضیحات :

    قله اي كه قلعه فرود بر فراز آن قرار دارد رفيع و عظيم بوسيله دوتك (تنگه) از قله هاي اطراف خود جدا شده است يكي از اين دره ها به ‹‹تك زو›› كه آبي به همين نام در آن جاري است معروف مي باشد. اين آب آبشارهايي به ارتفاع 3 تا 10 متر تشكيل مي دهد و قريه كوچكي بنام ‹‹زو›› را مشروب مي كند. ديواره‌هاي سنگي طرفين آن تا آسمان ممتد به نظر مي رسد و در بعضي جاها بصورت ايوان مسقف درآمده است اين منطقه ييلاقي و در 30 كيلومتري جنوب غرب گناباد قرار دارد.

  منطقه ييلاقي درب صوفه
  توضیحات :

     درب صوفه يا بقول مردم گناباد در صوفه روستاي كوچكي است كه از نظر موقعيت و زيبايي محل داراي اهميت است و در فاصله 6 كيلومتري روستاي زيبد و 30 كيلومتري غرب گناباد واقع است. سه طرف آن كوه مرتفع قرار گرفته و مشتمل بر درخت‌هاي بسيار قوي و هواي سرد و منظره و آبشار زيبايي است كه حدود 6 متر ارتفاع دارد. در انتهاي روستا و در ديواره يكي از كوهها متصل به روستا فرورفتگي به عمق 10 متر قرار دارد كه شبيه به ايوان و صفه مي باشد. برخي معتقدند آن را در دوره ساسانيان حفر كرده‌اند و نمونه‌اي از ايوان‌هاي نقش رستم و بيستون بوده است كه نيمه تمام مانده است. در نزديكي آن در قسمت مرتفع كوه جايي است كه گفته مي شود قبر پيران ويسه است. 

  منطقه نمونه گردشگری پارک ابشار کاخک
  توضیحات :

    یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری شهرستان گناباد پارک آبشار کاخک در محدوده‌ای به وسعت 13 هکتار می‌باشد که آب کشاورزی از داخل آن عبور می‌کند. در داخل پارک آبنما، استخر، فضاهای نشیمن‌گاهی و... ایجاد گردیده و ادامه این پارک بوسیله بلواری به طول حدود 1000 متر به ورودی شهر متصل می باشد که در مسیر دارای حوضچه‌ها و فواره‌های متعدد می‌باشد که به این بخش از شهر زیبایی خاصی بخشیده است. منطقه نمونه گردشگری پارک آبشار کاخک به دلیل چشم‌اندازهای طبیعی–تاریخی همچون ارتفاعات، باغات، هوای دلپذیر و آس‌های آبی و قرار گرفتن در مجاورت بقعه متبرکه امامزاده سلطان محمد عابد(ع) هرساله پذیرای خیل عظیم زائران و گردشگران می باشد.

  شهر تاریخی بیدخت
  توضیحات :
    بر اساس شواهد و اسناد تاریخی قدمت شهر بیدخت به قبل از اسلام باز می گردد. این شهر تاریخی دارای بافت بارارزش فرهنگی-تاریخی می باشد که در داخل این بافت بناهای با ارزش از قبیل مسجدجامع، خانه‌های تاریخی و آب انبار وجود دارد. در این شهر قبل از زلزله سال 1347 نوسازی و نظام شهرسازی جدید بنا گردیده است. شهر بیدخت با داشتن آثار و جاذبه‌های تاریخی همچون مسجد جامع، یخدان کوثر، حوضخانه خواجه بیدختی، سراچه و منزل حاجی معین، اب انبار و تاسیسات مناسب اقامتی  و به دلیل واقع شدن در کریدور ارتباطی شرق کشور یکی از مقاصد گردشگری شهرستان گناباد می باشد.
  شهر توریستی – زیارتی کاخک
  توضیحات :

    منطقه نمونه گردشگری کاخک (چهارمین حرم رضوی کشور) مدفن برادر گرامی امام رضا(ع) معروف به امامزاده سلطان محمد عابد(ع) می باشد که با طبیعتی سرسبز، آب و هوای ییلاقی، آبشارهای طبیعی، پارک آبشار با مردمی مهمان‌نواز همه ساله پذیرای خیل عظیم مشتاقان ولایت و امامت  و دوستداران طبیعت می باشد.

  قنات قصبه گناباد نخستین اثر جهانی خراسان رضوی
  توضیحات :
    قنات قصبه گناباد از حیرت‌‌‌انگیزترین پدیده‌هاي ساخته دست بشر و نمادي از هم نوايي بشر با طبيعت است. اين قنات به طول سی و سه کیلومتر، از دو رشته اصلی به نام‌هاي قصبه و دولاب تشکیل شده است كه مجموعا 427 میله چاه دارد. حفر کانالی بدین عظمت با ژرفناي بیش از سیصد متر و حجم افزون بر 73 میلیون متر مکعب خاک‌برداري در عمق 300 متري، آن هم بدون کم‌ترین خطا در مسیر یا شیب‌بندي از زمان هخامنشيان، یک شاهکار بی نظیر در سراسر جهان است. این قنات شگفت انگیز که تاریخ آن حداقل به 2250 سال پیش باز می گردد یکی از پر آب‌ترین قنات‌هاي ایران بوده و دبی آب آن تقریباً در تمام طول سال ثابت است. آب این قنات در گذشته تا 34 کیلومتري شمال مظهر آن منتقل می شده و سطح وسیعی از اراضی کشاورزي را سیراب می کرده است.
       اثر تاریخی و ملی قنات قصبه گناباد به همراه 10 قنات دیگر در تاریخ 25 تیر 1395 (15 July 2016) در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان 20 امین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. قنات مذکور به عنوان عمیق ترین قنات ایران با قدمت 2500 ساله و یکی از مهندسی سازترین قنوات جهان می باشد و اولین اثر استان خراسان رضوی در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد.

  صفحه قبلی  نمایش صفحه   از 1 صفحه بعدی
ارتباط با ما
سایر شهرستان ها
ورود به پنل
گناباد- خیابان شهید غفاری- روبروی بانک ملی- خانه شریعت 
Gonabad.chto@chmail.ir  
0517224775 آدرس پورتال قنات قصبه گناباد:   http://www.qasabehqanat.com/

تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق