قنات قصبه گناباد نخستین اثر جهانی استان خراسان رضوی
قنات قصبه گناباد از حیرت انگیزترین پدیده هاي ساخته دست بشر و نمادي از هم نوايي بشر با طبيعت است . اين قنات به طول سی و سه کیلومتر ، از دو رشته اصلی به نام هاي قصبه و دولاب تشکیل شده است كه مجموعا 427 میله چاه دارد. حفر کانالی بدین عظمت با ژرفناي بیش از سیصد متر و حجم افزون بر 73 میلیون متر مکعب خاکبرداري در عمق 300 متري ، آن هم بدون کمترین خطا در مسیر یا شیب بندي از زمان هخامنشيان، یک شاهکار بی نظیر در سراسر جهان است. این قنات شگفت انگیز که تاریخ آن حداقل به 2250 سال پیش باز می گردد یکی از پر آب ترین قناتهاي ایران بوده و دبی آب آن تقریباً در تمام طول سال ثابت است . آب این قنات در گذشته تا 34 کیلومتري شمال مظهر آن منتقل می شده و سطح وسیعی از اراضی کشاورزي را سیراب می کرده است.
اثر تاریخی و ملی قنات قصبه گناباد به همراه 10 قنات دیگر در  تاریخ 25 تیر 1395 (15 July 2016)  در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان 20 امین اثر ایران   در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. قنات مذکور به عنوان عمیق ترین قنات ایران  با قدمت 2500 ساله  و یکی از مهندسی سازترین قنوات جهان می باشد و اولین اثر استان خراسان رضوی در فهرست میراث جهانی یونسکو می باشد.

 
نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

سایر شهرستان ها
خدمات
تمامی حقوق این پورتال متعلق است به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی مجری پورتال : شرکت داده پردازی پویان ابتکار شرق